کاربرد فنر در صنایع خانگی چه نقشی در زندگی شما دارد؟

کاربرد فنر در صنایع خانگی بسیار زیاد می باشد و فنرها در بخش عظیمی از این صنعت کاربرد دارند. به عنوان مثال، وجود فنرها در مایکروویو، ماشین ظرفشویی، اجاق گاز، ماشین لباسشویی، خشک کن، یخچال، جاروبرقی و پنکه های برقی مشاهده می شود که همگی دارای فنرهایی برای عملکرد صحیح این مکانیزم ها هستند. همچنین فنرهای زیادی در مبلمان شما نیز وجود دارد و مبلمان شما بدون این فنرها کار نمی کنند.
 

کاربرد فنر در صنایع خانگی

 

بررسی و کاربرد فنر و انواع آن و مصارف فنر در خانه و زندگی

فنرها می توانند نقش موثری در زندگی روزمره ما ایفا کنند. بسیاری از وسایل مکانیکی و الکترونیکی موجود در منازل با استفاده از فنر ساخته شده اند. فنر سازی می تواند صنعتی کلیدی در زندگی شناخته شود. تولید و ساخت فنر، زندگی ما را پیشرفته تر کرده است. در این محتوا قصد داریم در مورد فنرهای خانگی و مصارف آنها صحبت کنیم.

 فنر سازی چیست و در زندگی روزمره چه کاربردی دارد؟

از سالیان پیش تا به کنون فنر سازی نقشی کلیدی در زندگی ما ایفا می کند. فنرها در ساخت بسیاری از لوازم مکانیکی و الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از فنرها در این گونه وسایل، باعث شده تا روند تولید محصولات با پیشرفت خوبی مواجه شود. همانطور که گفته شد، فنرها نقش مهمی در تولید ابزار و وسایل ایفا می کنند. پس مسئله ساخت انواع فنر نیز مسئله ای مهم است.

ساخت فنر باید با تکنولوژی بالا و متریال های پیشرفته انجام شود. این مسئله، باعث افزایش مقاومت و دوام در فنرها خواهد شد. بنابراین محصولاتی که در زندگی روزمره استفاده می کنیم نیز، دوام بهتری خواهند داشت. در این صورت، هزینه تعویض یا تعمیر وسایل موجود در خانه، کاهش خواهد یافت و افراد متحمل هزینه های کمتری خواهند شد.

وجود فنرها در بسیاری از وسایل در زندگی روزمره، به راحتی به چشم می آید. اما بعضی دیگر در ساختار درونی خود فنر دارند و ممکن است متوجه آنها نشویم. خودروهایی که هر روز ما را از مکانی به مکان دیگر جا به جا می کنند، با استفاده از فنر، حرکت خود را کنترل می کنند. یخچال ها، ماشین های لباسشویی، توستر و… که به طور مداوم از آنها استفاده می کنیم نیز، از فنر ساخته شده اند. حتی تشک تخت هایی که روی آن استراحت می کنیم، دارای فنرهایی هستند که آرامش و آسایش ما را افزایش دهند. این ها فقط نمونه هایی کوچک، از کاربرد گسترده انواع فنر، در زندگی ما می باشد. در این محتوا قصد داریم به بیان کاربردهای ساخت فنر در زندگی روزمره بپردازیم. پس در ادامه ما را همراهی کنید.

موارد استفاده از فنر سازی در زندگی روزمره

در بخش قبل به طور خلاصه با کاربرد فنر سازی در زندگی روزمره آشنا شدیم. در این بخش قصد داریم به صورت جزئی و کامل این مسئله را بررسی کنیم. البته کاربرد فنر در زندگی روزمره به قدری گسترده است که نمی توان همه موارد استفاده از آن را شرح داد. اما مهمترین موارد استفاده از فنر، شامل گزینه های زیر می باشد.

  • وسایل راحتی و آسایش: بسیاری از وسایل راحتی موجود در خانه، نظیر تشک های تخت، بعضی از سرویس های مبلمان و صندلی های چرخ دار اتاق کار، از وسایل دارای فنر محسوب می شوند. فنرهای موجود در این محصولات معمولا از انواع مقاوم و طبی هستند که علاوه بر ایجاد راحتی، سلامت ما را نیز تضمین می کنند.
  • عینک ها: امروزه بسیاری از افراد برای مطالعه یا به طور مداوم از عینک استفاده می کنند. عینک ها دارای فنرهای کوچکی هستند که هنگام قرار گرفتن دسته عینک روی گوش فرد، انعطاف پذیری خوبی از خود نشان می دهند.
  • وسایل الکترونیکی خانگی: وسایلی مثل ماشین لباسشویی، یخچال، توستر و… از جمله وسایلی هستند که گاه و بیگاه در زندگی روزمره مورد استفاده قرار می گیرند. این وسایل باعث راحت تر شدن سبک زندگی ما می شوند. وجود فنر در وسایل یاد شده، باعث افزایش کیفیت و کارایی آنها خواهد شد.
  • خودروها و وسایل نقلیه: یکی دیگر از وسایلی که تقریبا هر روز، مورد استفاده قرار می گیرند، خودروها و وسایل نقلیه هستند. فنرهای لول، وظیفه کنترل حرکت در این خودروها را به عهده دارند.
  • روشنایی خانه ها: سیستم روشنایی منازل و خانه ها از مهمترین مواردی هستند که نقش فنر در زندگی روزمره را نشان می دهند. بسیاری از بخش های سیستم روشنایی منازل، با وجود انواع فنر تقویت شده اند.

انواع فنر

نقش فنر سازی در تولید انواع ساعت و چتر

یکی از مهمترین موارد استفاده از فنر سازی در زندگی روزمره، تولید ساعت است. ساعت ها وسایلی هستند که در انواع مختلف مچی، رومیزی، دیواری و… مورد استفاده قرار می گیرند. بخش داخلی ساعت ها، با استفاده از فنرهایی کوچک و مقاوم ساخته شده است. معمولا در تولید ساعت ها سه نوع فنر مورد استفاده قرار می گیرد. این سه فنر در کنار یکدیگر، می توانند باعث ایجاد کارکردی صحیح در ساعت شوند. تنظیم ساعت، ثابت نگه داشتن آن و… از جمله کارهایی هستند که توسط فنرها در ساعت انجام می شوند. بدون وجود فنر ساعت ها قادر نیستند عملکردی صحیح از خود ارائه دهند.

چترها نیز، جزء آن دسته از ابزارهای مکانیکی هستند که معمولا کاربرد زیادی دارند. این ابزار خصوصا در فصل های سرد سال، مورد کاربرد گسترده ای قرار می گیرند. در روزهای بارانی و برفی، استفاده از انواع چتر امری ضروری است. حتما تا به حال به چگونگی باز و بسته شدن چترها دقت کرده اید. سیستم باز و بسته شدن چترها، به وسیله فنر تقویت شده است. در واقع این فنرها هستند که باعث باز و بسته شده مکانیکی انواع چتر می شوند.

متریال های مورد استفاده در ساخت فنر

حال که با کاربرد فنر سازی در زندگی روزمره آشنا شدیم، بهتر است با متریال های مورد استفاده برای ساخت فنر نیز آشنایی پیدا کنیم. فنرهایی که در ساخت لوازم و وسایل روزمره، مورد استفاده قرار می گیرند باید از کیفیت و دوام خوبی برخوردار باشند. چرا که این وسایل و ابزار به صورت مداوم مورد استفاده قرار می گیرند و عدم کیفیت فنر موجود در آنها، ممکن است باعث خرابی زودهنگام در این وسایل شود.

فنرهای فرم سیم، فنرهای فولادی ضد زنگ، فنرهای فسفر برنز، فنرهای کروم سیلیکون و فنرهای اپوکسی کربن، از جمله مهمترین فنرها از لحاظ متریال مورد استفاده، به شمار می روند. فنرهای فرم سیم، دارای مقاومت کمتری نسبت به دیگر انواع فنر هستند و از آنها برای وسایلی که به فشار یا نیروی کششی زیادی نیاز ندارند، استفاده می شود. فنرهای فولادی ضد زنگ، یکی از پرکاربردترین انواع فنر هستند. این فنرها مقاومت بالایی در مقابل حرارت، آب و زنگ زدگی دارند. بنابراین استحکام و دوام بالایی از خود ارائه می دهند.

فنر ساعت

فنرهای فسفر برنز، به دلیل خاصیت رسانایی بالایی که دارند، اغلب برای روشنایی خانه های ما مورد استفاده قرار می گیرند. فنرهای کروم سیلیکون، مقاومت بالایی در مقابل حرارت دارند. این فنرها می توانند دمایی حدود 250 درجه سانتی گراد را به راحتی تحمل کنند. در آخر، فنرهای اپوکسی کربن، فنرهای با استحکامی هستند که بیشتر برای خودروها مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین، می توان گفت فنرهای مورد استفاده در زندگی روزمره، با توجه به میزان کاری که انجام می دهند باید مقاومت مناسبی داشته باشد.

خلاصه و جمع بندی

تولید و ساخت انواع فنر، در زندگی ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تقریبا در تمامی جوانب زندگی خود، می توانیم اثرات وجود فنر را مشاهده کنیم. وسایل راحتی، دستگاه های الکترونیکی موجود در خانه و محل کار، خودروها و… از جمله لوازمی هستند که به صورت مستمر از آنها استفاده می کنیم. به علاوه سیستم های باز و بسته شدن درب ورودی، ساعت ها و چترها نیز از دیگر موارد کاربرد فنر به شمار می روند.

 فنرها در بیشتر صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. اگر بخواهیم به صورت جزئی به مسئله ساخت فنر نگاه کنیم، حتی مواردی مثل تامین سوخت مورد نیاز خانه نیز، به فنرها بستگی دارد. زیرا صنایع پتروشیمی از فنر استفاده می کنند. فنرهایی که در تولید لوازم خانگی مورد استفاده قرار می گیرند باید از مقاومت نسبتا خوبی برخوردار باشند. چرا که استفاده مداوم از آنها ممکن است باعث خرابی زودهنگام آنها شده و هزینه هایی برای شما در بر داشته باشد. امید است مطالب ارائه شده، زمینه آشنایی شما با فنرهای مورد استفاده در زندگی روزمره را فراهم کرده باشد.