بررسی و کاربرد فنر و انواع آن در صنایع خودرو سازی

در این محتوا قصد داریم به بررسی کاربرد فنر لول و دیگر انواع فنر در صنایع خودرو سازی بپردازیم. امروزه فنرها، نقش مهمی در تولید بسیاری از قطعات و تجهیزات خصوصا صنعت خودرو سازی ایفا می کنند. در واقع  فنر لول بین بدنه و چرخ های خودرو قرار می گیرد و وظیفه این فنرها کنترل خودرو حین حرکت می باشد.

معرفی و توضیح کاربرد فنر لول

فنر لول از جمله مهمترین فنرها در ساخت خودرو به شمار می رود. همانطور که می دانید، فنرها امروزه نقش به سزایی در بسیاری از صنایع ایفا می کنند. یکی از صنایعی که وجود انواع فنر، باعث پیشرفت روز افزون آن شده است، صنعت خودرو سازی می باشد. فنرهای لول، جزء مهمترین انواع فنرها در صنعت خودرو سازی به شمار می روند. این فنرها ساختار ظاهری ساده ای دارند و مانند دیگر فنرها از حلقه های متناوب، با اندازه های متناسب تشکیل شده اند.

البته میزان قدرت و ظرفیت انواع مختلف این فنر با هم متفاوت است. میزان قدرت این فنرها معمولا بر حسب فاکتورهای متفاوتی محاسبه می شود. جنس میله فولادی استفاده شده در فنر، تعداد حلقه های آن، قطر و ارتفاع، ثابت فنر و… از جمله فاکتورهای موثر در تعیین ظرفیت و قدرت فنرهای لول می باشند. فنرهای لول نقش مهمی در حرکت و کارکرد درست خودروها ایفا می کنند. این فنرها در فاصله ای مابین چرخ های خودرو و بدنه آن قرار می گیرند. وظیفه فنرهای لول، ایجاد شرایط مطلوب برای حرکت خودرو می باشد. بدیهی است در صورتی که فنرهای لول با نقص فنی مواجه شوند، خودرو نمی تواند به درستی حرکت کند.

فنرهای لول، معمولا به دو روش فشاری سرد و گرم ساخته می شوند. باید گفت که فنرهای مورد استفاده در صنعت خودرو سازی اغلب به روش فشار سرد ساخته می شوند. فنرهای لول معمولا از متریال های مختلفی ساخته می شوند، که هر کدام  از آنها قابلیت و کارایی منحصر به فردی دارند. در این محتوا قصد داریم به بررسی انواع مختلف فنرهای لول و کاربرد آنها در صنایع خودرو سازی بپردازیم. پس ما را در ادامه همراهی کنید.

کاربرد فنر لول خودرو - عدالت فنر

معرفی جنس های مختلف فنرهای لول و کارکرد آنها

همانطور که گفته شد، فنر لول با استفاده از متریال های مختلفی طراحی و تولید می شود. فولادهای کربنی، آلیاژهای ضد زنگ، فسفر برنز و آلیاژ سوپر از جمله متریال هایی هستند که در ساخت فنرهای لول به کار می روند. در ادامه به بررسی کلی انواع مختلف این فنرها خواهیم پرداخت.

  • فنرهای لول ساخته شده از فولاد کربن: این فنرهای لول، رایج ترین انواع فنر در صنعت خودرو سازی می باشند. دلیل استقبال زیاد از این متریال قیمت مناسب و دسترسی راحت به آن می باشد. به فولادهای کربنی حدود 1 درصد کربن اضافه می شود. این متریال بسیار با دوام است و مقاومت بالایی در مقابل سایش و فرسودگی دارد.
  • فنرهای لول ساخته شده از آلیاژهای ضد زنگ: آلیاژهای ضد زنگ نیز برای ساخت فنرهای لول مورد استفاده قرار می گیرند. همانطور که از نام این متریال ها مشخص است، مقاومت خوبی در برابر رطوبت و زنگ زدگی دارند. از طرفی این متریال ها نسبت به کاهش و افزایش شدید دما نیز مقاومت خوبی از خود نشان می دهند.
  • فنرهای ساخته شده از فسفر برنز: فسفر برنز، متریالی ترکیبی از مس، قلع و فسفر می باشد. این انواع آلیاژ سختی و استحکام بالایی دارند و ضریب اصطکاک در آنها پایین است.
  • فنرهای ساخته شده از سوپر آلیاژ: فنرهای لول سوپر آلیاژ یا ایکونل، از ترکیب نیکل و کروم ساخته می شوند. این فنرها مزیت های بسیاری دارند. از جمله آنها می توان به استحکام زیاد، انعطاف پذیری بالا، مقاومت در برابر سایش و زنگ زدگی و… اشاره کرد.

با توجه به موارد گفته شده، در می یابیم کارایی و طول عمر این انواع فنر لول با توجه به متریال های مختلف، متفاوت است. خودرو سازان با توجه به این معیارها و نوع خودروی مورد نظر، فنرهای لول مناسبی برای آنها انتخاب می کنند و در ساخت خودرو از آنها استفاده می کنند.

تفاوت فنر لول- عدالت فنر

بررسی مزیت های فنرهای لول در انواع مختلف

فنر لول یکی از مهمترین اجزای خودرو محسوب می شود. در واقع در صورت آسیب دیدن این قطعه، عملکرد خودرو هنگام حرکت با مشکلاتی مواجه می شود. بنابراین ساختار این فنرها به گونه ای است که بیشترین دوام و ماندگاری را از خود ارائه دهند. همانطور که بیان شد، برای ساخت فنرهای لول، از متریال های مقاومی استفاده می شود که هر یک از آنها خصوصیاتی منحصر به فرد دارند. اما به طور کلی می توان برای تمامی فنرهای لول، مزیت هایی در نظر گرفت که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت.

فنرهای لول با توجه به ساختار ساده و مقاومی که دارند، بدون نیاز به تنظیمات مختلف در خودرو قابل نصب هستند. تحقیقات و بررسی ها نشان می دهند که مقاومت این فنرها به گونه ای است که نرخ معیوب بسیار کمی دارند. این مسئله به این معنی است که درصد خرابی در این گونه فنرها بسیار جزئی است. فنرهای ذکر شده، دارای انعطاف پذیری بالایی می باشند و این مسئله سبب می شود که بتوانند خود را با فشارهای مختلف وفق دهند. طول عمر این فنرها بسیار زیاد است و لحاظ تعویض قطعه، هزینه زیادی برای صاحب خودرو ندارند.

البته در صنعت خودرو سازی باید حتما به نوع فنر مورد استفاده در خودروهای مختلف دقت شود. در واقع انتخاب فنر باید متناسب با وزن و فشاری که توسط بدنه خودرو به آن اعمال می شود، صورت گیرد. چرا که مقاومت بعضی از این فنرها در مقابل وزن های بالا، کم است و در صورت بروز چنین اتفاقی، امکان شکستن فنر وجود دارد. همچنین باید در نظر داشت که ظرفیت این فنرها ممکن است پس از گذشت مدتی طولانی کاهش یابد.

چگونه یک فنر لول اصل خریداری کنیم؟

یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد در خرید فنر لول با آن مواجه هستند، انتخاب محصول اصل است. بدیهی است شناسایی اصل بودن فنرهای لول کار افراد عادی نیست و باید افرادی که در این زمینه تخصص دارند اصل یا فیک بودن محصول را شناسایی کنند. البته راه های دیگری برای شناخت فنرهای لول اورجینال توسط افراد مبتدی وجود دارد که به شرح آنها می پردازیم.

اولین راه خرید قطعه از نمایندگی های معتبر و دارای مجوز می باشد. در صورتی که شما قطعه مورد نظر خود را از یک نمایندگی معتبر خریداری کنید می توانید از اصالت آن مطمئن باشید. از طرفی این نمایندگی ها معمولا خدمات پس از فروش و ضمانت نامه نیز به خریدار ارائه می دهند. مسئله دوم، دقت به قیمت فنرهای لول است. فنرهای لول به طور کلی قیمت متعادلی دارند. اما اگر جایی این قطعه را با قیمت بسیار ارزان عرضه کنند باید در اصالت آن شک کنید. همچنین می توانید برای آگاهی از اصالت کالا با تعمیرکار مورد اعتماد خود مشورت کنید.

فنر لول - عدالت فنر

 

خلاصه و جمع بندی

با بررسی متن بالا می توان به طور خلاصه بیان کرد که فنرهای لول یکی از ارکان اصلی در ساخت خودرو به شمار می روند. محل نصب این قطعات در حد فاصل بین چرخ خودرو و بدنه آن است. این قطعات حرکت خودرو را کنترل می کنند و متناسب با سرعت، شرایط مطلوب را برای حرکت خودرو ایجاد می کنند. فنرهای لول انواع مختلفی دارند. این انواع مختلف بر حسب متریال مورد استفاده در ساختار فنر، ارتفاع و قطر آن، ثابت فنر و… دسته بندی می شوند. خودروسازان باید در ساخت خودرو از فنرهای لول متناسب با تحمل وزن خودرو استفاده کنند.

فنرهای لول مزیت های فراوانی دارند. استحکام بالا، طول عمر زیاد، قابلیت انعطاف پذیری کافی و… از جمله مزیت های انواع فنر لول به شمار می روند. فنرهای فولاد کربن به عنوان رایج ترین انواع فنر در صنعت خودرو سازی شناخته می شوند. البته فنرهای ضد زنگ با آلیاژهای مقاوم تری نیز تولید می شوند. شما می توانید بر حسب نوع خودرو، ظرفیت تحمل فشار فنر را سنجیده و فنر مناسب خود را خریداری کنید. امید است، مطالب ارائه شده زمینه آشنایی شما با فنرهای لول را فراهم کرده باشد.