فنرهای فرمینگ


فنر های فرمینگ یا وایرفرمینگ یا فرم دار فنر هایی با اشکال مختلف بوده که با توجه موارد استفاده آن طراحی و تولید میشوند.
این مدل فنرها معمولا دارای دقت بالایی بوده و بوسیله ی دستگاه های سی ان سی تولید میشوند.
مفتولهای فرمدار Wire Formفنرهای فرمینگ ساخته شده از مفتول که برخلاف فنرهای کششی و پیچشی و کششی از هیچ قانونی پیروی نمیکنند.
یک مفتول از جنس استینلس استیل و یا فولاد کربنی به همراه مجموعه ای از خم هایی با زوایا و طول های دلخواه میتواند به مفتول فرمدار مد نظر منجر شود. تنها محدودیت در طراحی یک وایر فرم قدرت تجسم طراح و تنها محدودیت تولید آن قدرت عملکردی دستگاه ساخت است.

تولید فنر فرم دار به چه صورت انجام می شود؟ در تولید این محصولات لازم است چه باید و نبایدهایی را در اولویت قرار دهیم؟ هزینه ی تولید چقدر است؟ برای تولید فنر فرم دار چه استانداردهایی در نظر گرفته می شود؟ در ادامه در نظر داریم به طور کلی به بررسی برخی از مهمترین اطلاعات در این مورد پرداخته و راهنمایی کلی ارائه دهیم، با ما همراه باشید.

فنر فرم دار از جمله فنرهای دیگر می باشد که در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد، برای تولید فنر فرم دار استانداردهای خاصی در نظر گرفته می شود، در حال حاضر پیشرفت تکنولوژی و ایجاد تجهیزات مدرن به ما این فرصت را داده است که بتوانیم فنرهای مختلف را با کارایی مطلوب تولید و مورد استفاده قرار دهیم. شرکت های داخلی خارجی گوناگونی در زمینه ی ساخت و طراحی انواع مختلف از فنرها دخیل هستند، با توجه به کیفیت فنر فرم دار می توان هزینه ی متفاوتی برای فروش آنها در نظر گرفت.

 فنرهای فرم دار به طور کلی از نظر ظاهر و کارایی با سایر فنرها متفاوت هستند، خاصیت ارتجاعی آن به پارامترهای گوناگونی از جمله روش تولید فنر فرم دار و جنس متریال به کار رفته وابسته است. یکی از مهمترین مزیت به کارگیری این محصولات آن است که میتوان آنها را به فرم دلخواه تبدیل کرد. مهندسین بر این باور هستند که دسترسی به بهترین روش تولید فنر فرم دار نیازمند دانش و تخصص ویژه است که بتواند محاسبات برآیند نیروهای وارد شده را به طور دقیق انجام دهد. وجود تجهیزات پیشرفته در این زمینه می تواند بسیار راه گشا باشد.

تولید فنر فرم دار

به منظور تولید فنر فرم دار لازم است معیار ها مختلفی در نظر گرفته شود که در ادامه به برخی از آنها خواهیم پرداخت. ویژگی های منحصر به فرد و کارایی فوق العاده ی فنرهای فرم دار سبب شده است که این محصولات به مقدار بسیار زیاد تولید و به فروش برسد. هر یک از شرکت های تولید کننده ی آنها به منظور ارائه ی محصول با کیفیت در نظر دارند،  اقدامات ویژه ای را مد نظر قرار دهند. تا بتوانند با ارائه ی محصولات مرغوب، بازار فروش را به دست بگیرند.

از فنرهای فرم دار به عنوان فنرهای نوین صنعتی یاد می شود به همین دلیل تولید فنر فرم دار نیازمند بکارگیری تجهیزات جدید است. اغلب به منظور ساخت آنها، اقدامات تنش زدایی در اولویت قرار می گیرد. تنش گیری می تواند این اطمینان را ایجاد کند که ابعاد قطعه ماندگاری بالایی خواهد داشت. متریال مختلفی به منظور تولید فنر فرم دار در دست است که رایج ترین آنها تسمه و مفتول می باشد. به منظور ساخت آنها می توان از قالب های دستی و یا دستگاه های پیشرفته ی فرمینگ استفاده کرد.

 

معیارهای تولید فنر فرم دار

تولید فنر فرم دار های  در سال های اخیر به ویژه با افزایش با افزایش کارایی و کاربرد آنها ، توانسته است توجه بسیاری را به سوی خود جلب کند.  از جمله مهمترین کاربرد فنر فرم دار می تواند موارد زیر را نام برد:

  • صنعت خودروسازی
  • ساخت و طراحی دستگاههای پزشکی
  • تولید برخی از بخش های انواع قطعات تزئینی
  • صنعت ابزار و یراق
  • ساخت انواع مختلف ماشین آلات صنعتی .

برای تولید فنر فرم دار معیارهای گوناگونی در نظر گرفته می شود که می تواند کیفیت و کارایی محصول را تحت کنترل قرار دهد. اگر چه استانداردهای مشخصی برای ساخت و تولید فنر فرم دار در دست است ولی شرکت های تولید کننده ی این نوع از محصولات با توجه به نیاز کاربران می توانند پارامترهای خاص دیگری را نیز در نظر بگیرند. از جمله مهمترین معیارهای تولید فنر فرم دار می توان موارد زیر را نام برد:

  • اندازه مفتول از 0.2 ميليمتر تاتا مقدار 8 ميليمتر
  • اندازه ی فنر متناسب به نیاز مشتری یا بسته به زمینه استفاده
  • متریال مصرفی کربنی
  • متریال مصرفی ضد زنگ و فسفر برنز
  • تلرانس بر اساس درخواست  مشتری

 

این نوع از محصولات به عنوان تجهیزات جانبی در ساخت و تولید دستگاه های دیگر به طور عمده مورد استفاده قرار می گیرند. هر کدام از فنرها دارای کارایی و کاربرد خاصی می باشد و در زمینه ی ویژه ای به کار میروند. با در نظر گرفتن برخی از نکات می توان به راحتی کیفیت تولید فنر فرم دار را افزایش داد.

هزینه ی تولید فنر فرم دار

هزینه ی تولید فنر فرم دار به پارامترهای گوناگونی وابسته است. با توجه به روشی که برای تولید این محصولات در نظر گرفته می شود، هزینه نهایی می تواند متفاوت باشد. قبل از تولید با یک بررسی دقیق می توان برآورد دقیقی از هزینه ها را به دست آورد. هرگز به منظور تولید فنر فرم دار کیفیت را فدای کمیت نکنید زیرا همه ی نمونه های موجود این محصول معمولا به دلیل بکارگیری تجهیزات مطلوب دارای کیفیت مناسب هستند به همین دلیل تولید یک محصول بی کیفیت با عدم رضایت کاربران مواجه خواهد بود.

هزینه  ای که برای ساخت و تولید این محصولات پرداخت می شود می تواند به طور مستقیم به قیمت نهایی برای خرید فنرهای فرم دار تاثیر گذار خواهد بود. به همین دلیل هر گاه برای خرید آنها، هزینه ی کمتری به شما پیشنهاد شود، حتما به کیفیت آن مشکوک باشید. زیرا دلیلی وجود ندارد یک محصول مرغوب به هزینه ی کمتر به فروش برسد.

باید و نبایدهایی در مورد تولید فنر فرم دار

فنرها اگر چه به ظاهر محصولاتی با ساختار ساده به نظر میرسد ولی برای به کارگیری آنها به ویژه ساخت تجهیزات دیگر نیازمند استفاده از نمونه های با کیفیت می باشیم. اگر تخصص کافی و دانش لازم برای ساخت این محصولات در دست نباشد، فنرهای فرم دار نهایی عملکرد مطلوبی نخواهند داشت. به همین دلیل لازم است بررسی های بسیاری در نظر گرفته شود. برای ساخت و تولید آنها حتما نیروی کاردان و باتجربه در اولویت قرار گیرد. هر چه محصول مرغوب تر باشد به مراتب کارایی آن بیشتر خواهد بود و با اطمینان زیاد می توان در بخش های گوناگون از آن استفاده کرد. دانش مهندسی خاصی به منظور طراحی انواع مختلف از فنرها نیاز است.