فنر اینکونل x750 یکی از پرکاربردترین انواع فنر ها به حساب می آید که از سوپر آلیاژ اینکونل x750 تولید می شوند.

همانطور که می دانید، سوپر آلیاژ اینکونل x750  یک آلیاژ با رسوب سخت شونده می باشد که در تهیه و آماده سازی این سوپر آلیاژ از نیکل و کروم استفاده خواهد شد. سوپرآلیاژ اینکونل x750 به دلیل خواص بسیار زیادی که بوجود می آورد، در تولید محصولات مختلف از جمله انواع فنر کاربرد فراوان دارد.

جالب است بدانید که کارشناسان اعتقاد دارند، این سوپر آلیاژ در واقع نوع ارتقا یافته سوپر آلیاژ اینکونل 600 است. تنها تفاوت این دو سوپر آلیاژ در اضافه نمودن آلومینیوم و تیتانیوم به عنوان عناصر ته نشین به سوپر آلیاژ اینکونل x600 می باشد که باعث به دست آمدن سوپر آلیاژ اینکونل x750 خواهد شد.

در صنایع شیمیایی برای بالا بردن سختی سوپر آلیاژ اینکونل x750 از فرآیند حرارتی پیرسختی در دمای پایین استفاده می شود. این سوپر آلیاژ به صورت مفتول، ورق و… توسط صنایع مختلف تولید خواهد شد و شرکت های تولید کننده فنر از این سوپر آلیاژ برای تولید فنر اینکونل x750 استفاده خواهند کرد.

فنر های اینکونل x750 در مدل های مختلف تولید می شود که از نظر ابعاد، خواص و کاربرد با یکدیگر تفاوت زیادی دارند.

فنر اینکونل

ویژگی های برجسته فنر اینکونل x750

پس از معرفی فنر اینکونل x750 در ادامه قصد داریم، ویژگی ها و مزایای آن را بیان نماییم که از جمله مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • ‌دارای مقاومت بسیار زیاد در برابر خوردگی
 • ‌دارای مقاومت بسیار زیاد در برابر اکسیداسیون
 • ‌دارای مقاومت بسیار زیاد در مقابل حرارت
 • ‌دارای سختی و استحکام بسیار بیشتر
 • ‌دارای خواص برودتی بسیار عالی و مناسب
 • ‌دارای استحکام کششی بالا
 • ‌برخورداری از استحکام تسلیم بیشتر

آزمایش های انجام شده نشان خواهد داد که  فنر اینکونل x750 در برابر دمای 700 درجه سانتی گراد کاملا مقاوم می باشد و همچنین این فنر ها در دما های بالای 900 درجه سانتی گراد نیز همچنان از استحکام و مقاومت لازم برخوردار خواهد بود و با توجه به این دلایل دارای کاربرد های بسیار گسترده ای در صنایع مختلف می باشند.

کاربرد های فنر اینکونل x750

امروزه انواع مختلف فنر اینکونل x750 به دلیل برخورداری از خواص مکانیکی بسیار خوب و منحصر به فرد در صنایع مختلف کاربرد دارد و روز به روز نیز کاربرد های آن ها در صنایع مختلف در حال گسترش خواهد بود. از کاربرد های بسیار مهم فنر های اینکونل x750 می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • قابلیت استفاده در صنایع نفت
 • ‌قابلیت استفاده در صنایع پتروشیمی
 • ‌قابلیت استفاده در صنایع گاز
 • ‌قابلیت استفاده در صنایع نیروگاهی
 • قابلیت استفاده از صنایع دریایی
 • استفاده در صنایع هوا و فضا
 • استفاده در صنایع دفاع

با توجه به وسعت کاربرد های فنر اینکونل x750 می توان به درجه اهمیت آن در صنایع مختلف نیز پی برد. علاوه بر آن نیاز صنایع مختلف به فنر های اینکونل همواره متفاوت می باشد و کارخانجات فعال در این زمینه باید کاملا متناسب با نیاز صنایع اقدام به تولید این فنر ها کنند.

 

فنر اینکونل

تولید انواع مختلف فنر اینکونل x750

در حال حاضر برند های بسیار زیادی در زمینه طراحی و تولید انواع فنر اینکونل x750 مشغول به کار هستند و محصولات هر کدام از ویژگی ها و مشخصه های کیفی خاصی برخوردار هستند. برند های مختلف تولید کننده فنر های اینکونل همواره متناسب با نیاز اغلب مشتریان اقدام به تولید این فنر ها می نماید و سعی می کنند تمامی استاندارد های مربوطه در این زمینه را رعایت نمایند.

 از جمله مهم ترین استاندارد هایی که در زمینه طراحی و ساخت انواع فنر های اینکونل باید رعایت کرد، می توان به استاندارد های ASTM و JIS و… اشاره نمود.

بعضی از برند های تولید کننده در این زمینه به دلیل برخورداری از تجهیزات به روز و نیز جدید نظیر کوره های الکتریکی و همچنین تجهیزات کنترلی و حساس سازی به راحتی توانسته اند تمامی این استاندارد ها را رعایت نمایند و محصولات تولیدی آن ها همگی از خواص مکانیکی و عمر خزشی بسیار عالی برخوردار خواهد بود.

تولیدکنندگان برتر و باتجربه ای در این حوزه وجود دارند که از تجهیزات به روز در این زمینه برخوردار می باشد و همچنین محصولات تولیدی این کمپانی ها همگی از استاندارد های روز جهانی برخوردار هستند.

این نکته قابل ذکر است که انجام برخی از فرآیند های حرارتی برای تولید سوپر آلیاژ های خاصی همانند سوپر آلیاژ اینکونل به دقت، دانش، تجربه و تخصص بسیار بالایی نیاز خواهد داشت و به همین دلیل نیز انجام و کنترل چنین فرآیند هایی همواره نیازمند کارشناسان کاربلد و بسیار باتجربه خواهد بود.

کنترل کیفی و همچنین تست خواص مکانیکی محصولات تولید شده از دیگر فرآیند های خیلی مهم و واجب در جهت اجرا به حساب می آید که نیازمند تجهیزات پیشرفته و همچنین کارشناسان و متخصصان با دانش به روز خواهد بود.

راهنمای خرید فنرهای اینکونل x750

همواره صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و… برای تامین یا خرید انواع فنر اینکونل x750 باید به برخی نکات و همچنین موارد مهمی توجه کرده و در این زمینه از راهنمایی ها و مشاوره های کارشناسان باتجربه بهره گیرند. خرید انواع فنر اینکونل x750 یک امر تخصصی می باشد و لازم است فاکتور ها و معیار های مختلف مورد بررسی و نیز ارزیابی قرار گیرند که از جمله مهم ترین این معیار ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • ‌محصولات دارای استاندارد های ASTM و JIS
 • ‌بررسی و تحلیل مشخصه های کیفی محصولات
 • ‌بررسی و آزمایش خواص مکانیکی در محصولات

‌قیمت و شرایط فروش فنرهای اینکونل x750

‌به صورت معمول باید این فاکتورها و معیارها در هنگام خرید محصولاتی همچون انواع فنر اینکونل x750 مورد توجه قرار گرفته شوند تا پس از خرید هیچ مشکلی ایجاد نشود. البته عقد قرارداد معتبر با شرکت ها در خرید فنر های اینکونل لازم می باشد و شرکت تولید کننده و همچنین  خریدار براساس قرارداد موظف به انجام تمامی تعهدات خود می باشد.

 

راهنمای انتخاب فنرهای مناسب

در هنگام انتخاب فنر، فاکتور های مختلفی از جنس فنر گرفته تا اندازه و نوع آن در خرید شما اثرگذار خواهد بود. همانطور که در بالا اشاره کردیم یکی از اصلی ترین فاکتور ها در انتخاب فنر اینکونل x750 یا هر نوع فنر دیگری، جنس آن می باشد.

 ماده اولیه هر فنر می تواند ویژگی های آن را ایجاد کند. برای اینکه تصمیم بگیرید فنر مورد نظر شما از چه جنسی ساخته شود، درک ویژگی های هر ماده اولیه از اهمیت بالایی خواهد داشت. همانطور که گفتیم دما از مهم ترین عوامل در انتخاب جنس فنر می باشد. اگر یک فنر در معرض دمایی بالاتر یا پایین تر از دمای توصیه شده قرار گرفته شود احتمال دارد دچار تغییر شکل دائمی گردد یا در اثر سرمای شدید، دچار شکستگی نیز شود.

محل نصب و قرارگیری یک فنر هر ویژگی که داشته باشد، در انتخاب شما تاثیر خواهد بود، پس برای پیدا کردن یک فنر از بین انبوهی از مدل ها، باید علاوه بر اینکه درباره ویژگی های مواد اولیه ساخت فنر اطلاعات داشته باشید، به محل نصب فنر نیز توجه کنید.

کاربرد های مختلف آلیاژ اینکونل

همانطور که در ابتدای مطلب بیان شد برای آشنایی هر چه بیشتر با فنر اینکونل x750 و همچنین کاربرد های آن، نیاز است با آلیاژ اینکونل آشنایی پیدا کنید. به لطف خواص و کاربرد هایی که این آلیاژ ایجاد می کند در بسیاری از صنایع استفاده خواهد شد. از جمله کاربرد های این آلیاژ و نیز فنر اینکونل x750 می توانیم به موارد زیر اشاره نمود. کسب و کار شما در هر یک از دسته های زیر قرار بگیرد، امکان استفاده از فنر اینکونل x750 برای شما نیز ایجاد می شود.

 • ‌موتور های جت و نیز هوا فضا

آلیاژ های نیکل یک انتخاب عالی برای استفاده در صنعت هوا فضا به شمار می آید. خصوصا که موتور این دستگاه ها در معرض دمای بالا قرار خواهد گرفت و در طولانی مدت داغ خواهند شد، به یک ماده مقاوم در برابر حرارت نیاز خواهند داشت، فنر و سایر قطعات باید طوری انتخاب شوند که بتوانند در این دما مقاومت کافی را از خود نشان دهند.

 • ‌استخراج نفت و گاز

همانطور که گفتیم صنعت نفت و گاز یکی از رایج ترین صنایعی می باشد که به فنر اینکونل x750 نیاز خواهد داشت. گاهی دما در این مکان ها بسیار بالا می رود و مواد خام در معرض خورندگی قرار خواهند گرفت. آلیاژ های نیکل استحکام حرارتی و خوردگی بالایی خواهند داشت و می توانند در این صنعت بسیار کاربردی و راهگشا قرار بگیرند.

 • صنعت خودرو سازی

ماشین ها گرمای زیادی تولید خواهند کرد و باید از قطعات سبک و نیز مقاوم در برابر گرما برای ساخت آن ها استفاده نمود. یکی از قطعات کاربردی برای این خودرو ها، فنر های اینکونل می باشند.

در نهایت کسب و کار شما در هر یک از دسته بندی های بالا یا مشابه آن ها قرار گرفته است، فنر اینکونل x750 برای شما انتخاب خوبی خواهد بود. مواردی که در بالا به آن ها اشاره شد، گوشه ای از کاربرد های این نوع فنر می باشد. فنر اینکونل یک قطعه بسیار مقاوم در برابر انواع آسیب ها می باشد که به دوام و مقاومت بالا شهرت خواهد داشت.