کاربرد فنر در صنایع پزشکی بسیار زیاد می باشد. از انواع مختلف فنرها در وسایل پزشکی استفاده می شود. فنرها ساده هستند اما در عین حال ضروری می باشند و برای کار برخی از پیشرفته ترین و پیچیده ترین ابزار پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرد فنر در صنایع پزشکی را می توان در دستگاه های آندوسکوپی، سرنگ، استنشاقی ها، ویلچرها، ابزار و وسایل جراحی، ابزار ارتوپدی، خطوط ساکشن، پمپ های پریستالتیک، تزریق بیهوشی، دریچه های شنت، دستگاه های تشخیصی و نظارتی و... مشاهده کرد.

فنرها دارای شکل ها و اندازه های مختلفی می باشند. در کاربرد فنر در صنایع پزشکی، از فنرهای میکرو در دستگاه های استنشاقی استفاده می شود. فنرها دارای مقاومت و تحمل مختلفی هستند. به عنوان نمونه، فنرهایی که در ساخت دستگاه های جراحی دستی مورد استفاده قرار می گیرند، باید از تحمل بالایی برخوردار باشند. فلزات می توانند تحمل فنرها را بهبود بخشند و آنها را تحت عملیات حرارتی پوشش دهند.

در کاربرد فنر در صنایع پزشکی، فنرهایی که در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرند شامل فنرهای فشرده سازی، فنرهای کششی و فنرهای چرخشی می باشند. دستگاه هایی که به ایجاد عمل فشار نیاز دارند از فنرهای فشرده سازی استفاده می کنند، مانند منگنه در حین جراحی. برای بازگرداندن دو اجزا هنگامی که در جهت مخالف کشیده می شوند از فنرهای کششی استفاده می شود. برانکارد و چراغ های جراحی نمونه ای از این موارد هستند. فنرهای چرخشی باعث ایجاد حرکتی چرخشی می شوند و معمولا در صورت نیاز به عمل خمش مورد استفاده قرار می گیرند. واحد اشعه ایکس دندانپزشکی نمونه ای عالی از یک دستگاه پزشکی است که از این نوع فنرها استفاده می کند.

بررسی و کاربرد فنر و انواع آنها در صنعت پزشکی و دارویی

صنعت پزشکی، یکی از صنایعی است که به تولید فنر نیاز ویژه ای دارد. بسیاری از تجهیزات و وسایل پزشکی در زیر شاخه های مختلف، دارای فنر در انواع مختلفی هستند. در این محتوا قصد داریم در مورد تولید فنرهای مختلف و در علم پزشکی توضیحاتی ارائه دهیم. همچنین موارد استفاده و کاربرد آنها در صنعت پزشکی را نیز بررسی خواهیم کرد.

 بررسی نقش تولید فنر در صنعت پزشکی

امروزه تولید فنر در صنعت پزشکی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بخش بزرگی از تجهیزات و وسایل پزشکی که با آنها سر و کار داریم توسط فنرها ساخته شده اند. به طور کلی می توان گفت، فنرها جزء جدایی ناپذیر از تجهیزات دستی و الکترونیکی پزشکی هستند. پیشرفت و تکنولوژی امروز بسیاری از تجهیزات پزشکی با استفاده از انواع فنرها، ممکن و میسر شده است.

برای مثال، برانکاردهایی که برای حمل بیمار از آنها استفاده می شود، دارای فنرهای کششی هستند. چراغ های مورد نیاز در اتاق های عمل جراحی، مانتیتورهای نشان دهنده علائم حیاتی بیمار و… با وجود فنرهای طبی و پزشکی توسعه یافته اند. به علاوه فنرها، از ارکان اصلی تشکیل دهنده انواع کمپرسور به شمار می روند. وجود کمپرسور در فعالیت های پزشکی بسیار ضروری است. از کمپرسورها برای تغذیه دستگاه ونتیلاتور، استریل کردن وسایل و محیط درمان و تولید بسیاری از تجهیزات پزشکی استفاده می شود. همچنین در توسعه صنعت داروسازی نیز نقش فنرها، غیر قابل انکار است. پس نمی توان نقش کلیدی و اساسی فنر در توسعه علم و صنعت پزشکی و داروسازی را انکار کرد.

بنابراین می توان گفت، تولید انواع فنر برای صنعت پزشکی، باید در کیفیت بالایی صورت گیرد. چرا که ابزار آلات و دستگاه های پزشکی به صورت مستقیم، با جان و سلامت انسان ها سر و کار دارند. در این محتوا قصد داریم در مورد نقش فنرها در پیشرفت و توسعه تجهیزات پزشکی نکاتی ارائه کنیم و کاربرد آنها را در صنعت پزشکی بررسی کنیم. پس در ادامه محتوا ما را همراهی کنید.

بررسی موارد استفاده از انواع فنر در صنعت پزشکی

انواع فنر در صنعت پزشکی نقش ویژه ای ایفا می کنند. در این بخش از محتوا قصد داریم مهمترین ابزار آلات پزشکی که برای کارکرد به فنر نیاز دارند را به شما معرفی کنیم. این دستگاه ها و ابزار آلات شامل موارد زیر می باشند.

  • دستگاه های آندوسکوپی: دستگاه های آندوسکوپی یکی از مهمترین دستگاه ها در پزشکی شناخته می شوند. این دستگاه ها برای عکس برداری از معده مورد استفاده قرار می گیرند. در قسمت های داخلی این دستگاه از انواع فنر استفاده شده است.
  • ونتیلاتورها: ونتیلاتور، دستگاهی است که برای اکسیژن رسانی به بیمار مورد استفاده قرار می گیرد. نقش این دستگاه ها در حفظ جان و سلامتی بیماران غیر قابل انکار است. معمولا ونتیلاتورها به وسیله کمپرسورهایی تغذیه می شوند. یکی از ارکان اصلی تشکیل دهنده کمپرسورهای هوای فشرده مدیکال، فنر است.
  • استریلیزاسیون تجهیزات و محیط درمانی: همانطور که گفته شد کمپرسورهای مدیکال یا پزشکی، در ساختار داخلی خود فنرهایی مقاوم و با کیفیت دارند. این کمپرسورها در استریل کردن محیط درمان و تجهیزات نیز مورد استفاده گسترده قرار می گیرند.
  • دستگاه های تشخیص علائم حیاتی و مانیتورینگ: ثبت بسیاری از نتایج پزشکی، توسط دستگاه های مانیتورینگ انجام می شود. کنترل علائم حیاتی، بررسی نوار قلب بیمار، بررسی سونوگرافی و… از جمله اعمال پزشکی محسوب می شوند که نیاز به بررسی مانتورینگ دارند. فنرها، از ارکان اصلی ساخت دستگاه های مانیتورینگ پزشکی به شمار می روند.
  • برانکاردها و ویلچرها: برانکاردها و ویلچرها، به عنوان بخشی جدا نشدنی از مراکز درمانی به شمار می روند. در ساختار ویلچرها و برانکاردها از فنرهایی استفاده شده. معمولا فنرهای استفاده شده در این وسایل، از نوع کششی یا فشاری هستند.
  • وسایل ارتوپدی: ارتوپدی یکی از مهمترین شاخه های پزشکی به شمار می رود. بسیاری از وسایل مورد نیاز در این شاخه علم پزشکی، با استفاده از فنرهای مختلف ساخته شده اند.
  • ابزارهای جراحی: بخشی از ابزارهای مورد استفاده در اتاق های عمل جراحی، با استفاده از فنر ساخته می شوند. از جمله این ابزارها می توان به مته ها و دریل های جراحی اشاره کرد.
  • صنایع داروسازی: در صنعت داروسازی برای استریل سازی محیط ساخت دارو، از کمپرسور استفاده می کنند. همچنین برای ساخت روکش برای بعضی از قرص ها نیز استفاده از کمپرسور مرسوم است. این کمپرسورها شامل فنر می باشند.

کاربرد فنر در صنعت پزشکی

متریال مورد استفاده در تولید فنر مناسب صنعت پزشکی

تولید فنر در صنعت پزشکی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دستگاه ها و ابزارهای پزشکی، اغلب با مرگ و زندگی انسان ها سر و کار دارند. بنابراین استانداردهای ویژه ای باید برای آنها رعایت شود. بنابراین تمامی ابزارها و دستگاه های پزشکی پس از ساخت، مورد بررسی نهادهای معتبر قرار می گیرند. تمامی متریال های مورد استفاده در این ابزار و دستگاه ها باید دارای استاندارد بالایی باشند و از کیفیت خوبی برخوردار باشند. معمولا در ساخت فنرهای پزشکی، از متریال هایی مانند برنز، نیکل، کروم، نقره و… استفاده می شود. این متریال ها، متریال هایی مقاوم در برابر ضربه، سایش و حرارت هستند. کیفیت متریال های مورد استفاده در ساخت ابزارهای پزشکی، به گونه ای است که این دستگاه ها و ابزار، بالاترین عمر و ماندگاری را دارند.

بررسی انواع فنرهای مورد استفاده در صنعت مدیکال

تولید فنر در صنعت پزشکی، معمولا در چند نوع صورت می گیرد. فنرهای کششی، فنرهای پیچشی و فنرهای فشاری از مهمترین انواع فنر در تولید ابزار پزشکی به شمار می روند. به عنوان مثال در ساخت منگنه های جراحی، از فنرهای فشاری استفاده می شود. چرا که این ابزار، نیاز به ایجاد فشار برای کارکرد دستگاه دارند. فنرهای کششی نیز در ابزاری استفاده می شوند که در جهت های مختلف کشیده می شوند. برانکاردها از این انواع فنر، ساخته شده اند. فنرهای پیچشی نیز، همانطور که از اسم آنها پیداست، با استفاده از حرکات چرخشی کار می کنند. دستگاه عکس برداری از دندان، یکی از مهمترین دستگاه هایی است که دارای فنرهای پیچشی می باشد.

تولید فنر در محصولات پزشکی و دارویی

 

کاربرد تولید فنر در محصولات دارویی

داروسازی نیز، بخش مهمی از علم و صنعت پزشکی به شمار می رود. بسیاری از محصولات دارویی به وسیله فنر ساخته شده اند. اگر جزء افرادی هستید که مشکلات تنفسی دارند، یا دچار آلرژی های فصلی هستند، حتما از اسپری های تنفسی استفاده کرده اید. همانطور که می دانید، در ساختار اسپری های تنفسی، یک نوع شاسی وجود دارد، که اسپری را به دهان یا بینی شما وارد می کند. شاسی موجود در این اسپری ها، به وسیله فنر کار می کند.

تولید فنر در بخش محصولات دارویی بسیار کاربردی است. ساده ترین محصولات دارویی، یعنی سرنگ ها نیز با استفاده از فنر ساخته شده اند. همچنین بسیاری از قرص ها نیز با دستگاه هایی که حاوی فنرهای مناسب هستند، روکش داده می شوند. بنابراین، فنرها نه تنها در ساخت تجهیزات پزشکی کاربرد دارند، بلکه در تولید محصولات دارویی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

خلاصه و جمع بندی

امروزه در صنعت پزشکی، فنرها نقش بخصوصی دارند. فنرهایی که در صنعت پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند، بیشتر از انواع پیچشی، کششی و فشاری هستند. فنرهای مورد استفاده در صنعت پزشکی، باید از متریال هایی مقاوم و با کیفیت بالا ساخته شوند. این فنرها پس از ساخت، مورد تایید نهادهای معتبر قرار می گیرند. بسیاری از تجهیزات پزشکی و صنعت داروسازی با استفاده از انواع فنر ساخته می شوند. برانکاردها، ابزارهای ارتوپدی، ابزار جراحی، دستگاه های تنفسی پزشکی، دستگاه های مانیتورینگ، دستگاه های آندوسکوپی و… از جمله مهمترین ابزارهای پزشکی به شمار می روند. فنرها، به طور ویژه ای باعث پیشرفت علم و صنعت پزشکی شده اند. در صنعت داروسازی نیز، فنرها مورد استفاده و کاربرد گسترده ای قرار می گیرند. امید است، مطالب ارائه شده، زمینه آشنایی شما مخاطب عزیز، با کاربرد انواع فنر در صنعت مدیکال یا پزشکی را فراهم کرده باشد.