تجهیزات ارتوپد ، ماشین الات تولید قرص و کپسول و ...

کاربرد فنر در صنایع پزشکی بسیار زیاد می باشد. از انواع مختلف فنرها در وسایل پزشکی استفاده می شود. فنرها ساده هستند اما در عین حال ضروری می باشند و برای کار برخی از پیشرفته ترین و پیچیده ترین ابزار پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرد فنر در صنایع پزشکی را می توان در دستگاه های آندوسکوپی، سرنگ، استنشاقی ها، ویلچرها، ابزار و وسایل جراحی، ابزار ارتوپدی، خطوط ساکشن، پمپ های پریستالتیک، تزریق بیهوشی، دریچه های شنت، دستگاه های تشخیصی و نظارتی و... مشاهده کرد.

فنرها دارای شکل ها و اندازه های مختلفی می باشند. در کاربرد فنر در صنایع پزشکی، از فنرهای میکرو در دستگاه های استنشاقی استفاده می شود. فنرها دارای مقاومت و تحمل مختلفی هستند. به عنوان نمونه، فنرهایی که در ساخت دستگاه های جراحی دستی مورد استفاده قرار می گیرند، باید از تحمل بالایی برخوردار باشند. فلزات می توانند تحمل فنرها را بهبود بخشند و آنها را تحت عملیات حرارتی پوشش دهند.

در کاربرد فنر در صنایع پزشکی، فنرهایی که در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرند شامل فنرهای فشرده سازی، فنرهای کششی و فنرهای چرخشی می باشند. دستگاه هایی که به ایجاد عمل فشار نیاز دارند از فنرهای فشرده سازی استفاده می کنند، مانند منگنه در حین جراحی. برای بازگرداندن دو اجزا هنگامی که در جهت مخالف کشیده می شوند از فنرهای کششی استفاده می شود. برانکارد و چراغ های جراحی نمونه ای از این موارد هستند. فنرهای چرخشی باعث ایجاد حرکتی چرخشی می شوند و معمولا در صورت نیاز به عمل خمش مورد استفاده قرار می گیرند. واحد اشعه ایکس دندانپزشکی نمونه ای عالی از یک دستگاه پزشکی است که از این نوع فنرها استفاده می کند.