بررسی و کاربرد فنر و انواع آن در صنعت کشاورزی

صنعت کشاورزی از صنایعی است که به وجود انواع مختلف فنر نیاز مبرم دارد. بسیاری از کارها و اعمال کشاورزی با وجود استفاده از فنر، کارکرد راحت تر و گسترده تری پیدا کرده اند. در این محتوا قصد داریم در مورد نقش ساخت فنر در صنعت کشاورزی توضیحاتی ارائه دهیم و مزایای استفاده از آن در این صنعت را بررسی کنیم.

 بررسی نقش ساخت فنر در صنعت کشاورزی

ساخت فنر در صنعت کشاورزی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همانطور که می دانید، در قدیم برای کشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی، بیشتر از ابزارهای دستی مانند داس، بیل، بیلچه، گاو آهن و… استفاده می شد. اما امروزه و با گسترش فناوری و تکنولوژی، ابزار آلات و دستگاه های مورد استفاده در صنعت کشاورزی شکلی ویژه به خود گرفته اند. یکی از ارکان هایی که در پیشرفت دستگاه های کشاورزی، نقشی تاثیرگذار و ویژه ایفا می کند، انواع فنر است.

فنرها در ساخت محصولاتی مثل تراکتور، لودر، بولدوزر، ماشین های نشا، ماشین های درو و… نقش ویژه ای ایفا می کنند. تمامی این دستگاه ها و ماشین ها بدون وجود فنر، قادر نیستند کارکرد درست و صحیحی از خود ارائه دهند. در واقع نقص فنرها می تواند زیان های زیادی برای صنعت کشاورزی به بار بیاورد. پس می توان گفت، صنعت کشاورزی نیز جزء صنایعی است که با وجود پیشرفت تکنولوژی، دچار پیشرفت شده است.

در گذشته کشاورزان، زحمت و زمان زیادی صرف انجام کارهای کشاورزی می کردند. اما امروزه می توانند با استفاده از ماشین ها و دستگاه های صنعتی، فعالیت های خود را آسان تر و سریع تر انجام دهند. در این محتوا قصد داریم، به بررسی نقش انواع مختلف فنر در پیشرفت صنعت کشاورزی بپردازیم. همچنین مزیت ها و کاربردهای فنرهای مختلف برای صنایع کشاورزی را نیر بررسی خواهیم کرد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

نقش ساخت فنر در تولید دستگاه ها و ماشین آلات کشاورزی

همانطور که پیش تر گفتیم ساخت فنر برای تولید ماشین آلات سنگین کشاورزی، از اهمیت بالایی برخوردار است. ماشین آلات فراوانی وجود دارند که در صنعت کشاورزی مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرند. برای مثال ماشین هایی مثل تراکتور، بولدوزر یا لودر، می توانند عملیات خاکبرداری و آماده سازی زمین کشاورزی، یا شخم زنی آن را انجام دهند. این ماشین های سنگین در ساختار داخلی خود، فنرهایی با استحکام دارند که از متریال هایی مقاوم ساخته می شوند. دلیل استفاده از متریال های مقاوم برای ماشین آلات کشاورزی، ارتباط مستقیم آنها با آب و مواد شیمیایی می باشد. همچنین این ماشین آلات، به صورت روزانه، کارهایی سنگین انجام می دهند. عدم استحکام در فنر آنها ممکن است باعث بروز نقص فنی در ماشین شود. این نقص فنی می تواند روند کار شما را با اختلال مواجه کند.

ماشین های نشا و درو محصول نیز، ماشین هایی هستند که به طور مستقیم در فرآیند کشاورزی نقش دارند. این ماشین آلات نیز در ساختار خود فنرهایی قوی و با متریال مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی دارند. مقاومت و استحکام بالای این فنرها نیز به دلیل کار سنگین ماشین ها و شرایط آب و هوایی منطقه است. این فنرها می توانند نقش موثری در حرکت و کارکرد صحیح ماشین آلات کشاورزی ایفا کنند.

بررسی متریال مورد استفاده در ساخت انواع فنر کشاورزی

همانطور که بررسی شد انواع فنر کشاورزی، باید با متریال هایی مقاوم ساخته شوند. استفاده از فنرهای مقاوم و با کیفیت در تولید و ساخت ابزار آلات کشاورزی، دلایل متعددی دارد. در ادامه به شرح مهمترین دلایل استفاده از متریال های مقاوم در ساخت انواع فنر مخصوص کشاورزی خواهیم پرداخت.

  • معمولا کشاورزی در مناطقی صورت می گیرد که دارای آب و هوایی شرجی و مرطوب باشند. وجود رطوبت با درصد بالا می تواند باعث زنگ زدگی فنرها شود. بنابراین باید فنرها از متریالی مقاوم در برابر رطوبت و زنگ زدگی ساخته شوند.
  • ماشین های سنگین کشاورزی، معمولا کارهای سنگینی انجام می دهند. بنابراین باید متریال مورد استفاده برای ساخت آنها مقاوم باشد تا فنر دچار نقص یا خرابی نشود. در صورت عدم استحکام فنر، کشاورز مجبور است هزینه زیادی صرف تعمیر و سرویس ماشی کشاورزی خود کند.
  • ماشین های کشاورزی، معمولا در زمین هایی مورد استفاده قرار می گیرند که در آنها از مواد شیمیایی مانند کود یا انواع سم استفاده شده است. بنابراین متریال مورد استفاده در این فنرها باید در مقابل مواد شیمیایی مقاومت خوبی داشته باشد.

بنابراین می توان گفت با در نظر گرفتن شرایط ماشین مورد نظر مانند قدرت، سرعت و توان انجام کار و همچنین بررسی شرایط آب و هوایی، می توان متریالی مناسب برای فنر انتخاب کرد. صنعتگرانی که کار تولید فنر برای ماشین ها و ابزار آلات کشاورزی را انجام می دهند باید دقت کنند تا از متریالی مناسب برای ساخت فنر استفاده کنند. این متریال باید به گونه ای انتخاب شود که ضمن استحکام و مقاومت بالا، انعطاف پذیری مناسبی نیز داشته باشد.

فنر های کشاورزی

چه نوع فنرهایی در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند؟

ساخت فنر کششی، در صنایع کشاورزی بسیار مرسوم و مورد استفاده است. این فنرها همانطور که از نامشان پیداست، حالتی کشسانی دارند و برای ماشین آلات کشاورزی بسیار مناسب هستند. این فنرها می توانند طی کارهای مختلف کشاورزی، در جهت های مختلف کشیده شوند و پس از انجام کار به حالت ابتدایی خود بازگردند. این فنرها در واقع کاملا شبیه به فنرهای فشاری هستند اما در جهت عکس آنها کار می کنند. این فنرها باید به گونه ای ساخته شوند که پس از کشش به راحتی به حالت اولیه خود برگردند.

فنرهای کششی از نظر ساختار فیزیکی به 3 دسته تقسیم می شوند. فنرهای دارای قلاب، فنرهای شاخک دار و فنرهای کله قندی از انواع مختلف فنرهای کششی به شمار می روند. کیفیت انعطاف پذیری، قدرت و استحکام این فنرها به متریال مورد استفاده در آنها، ضخامت و ابعاد فنر و ارتفاع آن بستگی دارد. البته از انواع دیگر فنر نیز در ساخت ماشین آلات کشاورزی استفاده می شود. برای مثال فنرهای لول، فنرهایی هستند که وظیفه کنترل حرکت این ماشین آلات را به عهده دارند. این فنرها بین بدنه خودرو و لاستیک ها قرار می گیرند.

انواع فنر های کشاورزی

در هنگام تعویض یا تعمیر ماشین آلات کشاورزی خود، ممکن است نیاز به فنر داشته باشید. از آنجایی که فنر یکی از مهمترین قطعات دستگاه به شمار می رود، بهتر است برای خرید آن به مراکز معتبر مراجعه کنید. این مراکز در برابر محصولی که به شما ارائه می دهند، تضمینی معتبر نیز در اختیار شما قرار خواهند داد. در صورتی که فنری بی کیفیت و بدون تضمین خریداری کنید، دستگاه شما پس از مدتی دوباره دچار مشکل شده و مجبور به صرف هزینه مجدد خواهید بود.

خلاصه و جمع بندی

با توجه به مطالب یاد شده، می توان گفت که ساخت فنر باعث گسترش و پیشرفت صنعت کشاورزی شده است. با وجود استفاده از فنرها در ابزار آلات و ماشین های کشاورزی، کار کشاورزی راحت تر و در مدت زمان کمتری انجام می شود. البته قیمت این ماشین ها با توجه به کارکردی که از خود ارائه می دهند، تقریبا بالاست. بنابراین باید متریال های مورد استفاده در آنها از کیفیت بالایی برخوردار باشند. چرا که در غیر اینصورت کشاورز متحمل هزینه های بسیاری برای سرویس و تعمیر دستگاه، خواهد شد.

در تولید ماشین آلات کشاورزی، بیشتر از فنرهای کششی استفاده می شود. این فنرها دارای 3 نوع مختلف هستند که بیشتر انواع قلاب دار آنها در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل وجود رطوبت بالا در مناطق حاصل خیز باید متریال مورد استفاده در فنرهای کشاورزی به گونه ای انتخاب شود که بیشترین مقاومت در برابر رطوبت را داشته باشد. امید است مطالب ارائه شده زمینه آشنایی شما با فنرهای مورد استفاده در صنعت کشاورزی و مزایا و کاربرد آنها در این صنعت را فراهم کرده باشد.

کاربرد فنر کشاورزی